Múčnatka na viniči, jabloniach, mrkve a petržlene
Pre jablone a hrušky platí okrem posledného upozornenia na obaľovača jablčného aj potreba ochrany proti múčnatke, proti ktorej treba ošetrovať každých 12-14 dní. Ochrana proti chrastavitosti nie je momentálne potrebná., bude aktuálna iba v prípade intenzívnych zrážok nad 45 mm za týždeň. V prípade veľmi silných výskytov roztočov alebo roztočcov je potrebná ochrana aj proti nim.
Ďalej upozorňujeme na múčnatku mrkvovú napádajúcu mrkvu a petržlen. Najúčinnejšie sú preventívne opatrenia, a to dodržanie normy výsevku (príliš nepresievať, aby neboli prehustené porasty), neprehnojovanie dusíkom, ničenie burín a včasné jednotenie. Na chemickú ochranu sú povolené do mrkvy prípravky Askon a Score a do mrkvy a petržlenu Kumuluis WG, Sira 800 WG a Thiovit Jet. V zásade sa ošetruje až pri zistení prvých príznakov choroby, preventívne len výnimočne v miestach s pravidelnými výskytmi a mimoriadne priaznivými podmienkami, ktoré v tomto roku trvajú.
V mnohých vinohradoch sú pozorované prvé výskyty múčnatky. Nie je sa čomu čudovať, veď táto huba má podmienky od začiatku vegetácie takmer ideálne. Skôr by bolo divné, keby sme jej príznaky ešte nezaznamenali. Horúcich dní nebolo až tak veľa, aby sa jej šírenie zastavilo. Preto je proti nej naďalej aktuálna ochrana. Podľa dlhodobejšej predpovede nemožno očakávať intenzívnejšie zrážky približne do konca júla, snáď iba lokálne pri silných búrkach. Podmienky by sa mohli zmeniť proti múčnatke až po veľmi intenzívnych zrážkach na úrovni nad 45 mm počas dvoch týždňov nasledujúcich za sebou. To sa asi veľmi ťažko splní, preto je už teraz takmer isté, že s múčnatkou budú vinohradníci zápasiť až do obdobia zamäkania bobúľ. Je vhodné využiť razantnú silu sírnatých prípravkov, prípadne iných kontaktných prípravkov. Upozorňujeme na to, že viac ako 3 ošetrenia za sezónu prípravkami s rovnakou skupinou účinných látok (najmä triazolov alebo strobilurínov) sa nesmú vykonať na zamedzenie vzniku rezistencie. Ochrana proti peronospóre je potrebná iba v prípade predpokladaného posledného ošetrenia v tomto roku, napr. pri skorých odrodách. Detailnejšiu potrebu ochrany pre 42 lokalít možno nájsť na stránke www.uksup.sk.
Chorobou vyžadujúcou vlhké podmienky je septóriová škvrnitosť zeleru. Choroba sa prejavuje tvorbou drobných sivohnedých škvŕn so žltým okrajom. Pri silnom napadnutí celé listy žltnú a odumierajú. Preventívne chorobu obmedzuje dôkladná likvidácia pozberových zvyškov, správne striedanie plodín (opakované pestovanie zeleru na tej istej ploche najskôr po 3 rokoch, radšej aj viac) a výber odolných odrôd. Nakoľko sa choroba prenáša aj osivom, treba na výsev použiť zdravé, prípadne morené osivo. V poľných podmienkach sa ošetruje po zapojení porastu, kedy sa predlžuje čas ovlhčenia listov, ale najčastejšie až po objavení sa prvých príznakov. V súčasnosti je povolený jeden meďnatý prípravok, a to Kuprikol 50. Podľa doterajšieho a aj predpokladaného vývoja počasia je veľmi pravdepodobné, že chemická ochrana nebude toho roku vôbec potrebná.
Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR
13.7.2015
Zapoj sa do diskusie
Si prvý čo komentuje!