Predkvetové ošetrenie jadrovín
Napriek tomu, že sa v najbližších dňoch nepredpokladá výraznejšie oteplenie, upozorňujeme vopred na prebúdzajú sa jadroviny, u ktorých je prvým ošetrením predjarný postrek, hlavne u jabloní. Predjarné ošetrenie sa má vykonať až v období, kedy sa už neočakáva príchod silnejších mrazov. Je veľmi vhodné, ak sa robí po dlhšom súvislom oteplení, kedy sa predpokladá aktivizovanie väčšiny prezimujúcich škodcov. Dobrá účinnosť je pri teplotách aspoň 10oC, spoľahlivejšia nad 15oC. Ošetruje sa od pokročilého „myšieho uška“ do fázy ružového kvetného púčika. Špeciálne prípravky na predjarný postrek nie sú povolené, avšak pri vyšších teplotách a vo vyššom štádiu pučania možno použiť prípravky Bulldock 25 EC (aj v malospotrebiteľskom balení – MB), Green Bull (s rovnakou účinnou látkou), Calypso 480 SC (aj MB), iba v malospotrebiteľskom balení Calypso Al a pyretroidy s rovnakou účinnou látkou Karate Zeon 5 CS (aj MB), Ceon 5 CS, In-sek, Lambdol, Star Verso a Star zeon a iba v malospotrebiteľskom balení Samuraj, ktoré sú autorizované proti kvetovke jabloňovej, prípadne húseniciam všeobecne. Je vhodné použiť väčšie množstvo postrekovej tekutiny (okolo 1 000 l/ha), čím sa zabezpečí vyššia účinnosť postreku. Predjarný postrek sa neopakuje.
Na hruškách je významným škodcom méra hrušková, proti ktorej sú momentálne povolené 2 pyretroidné prípravky s rovnakou účinnou látkou, a to Gunner a Lambada. Prvýkrát sa ošetruje v období kladenia vajíčok, v tomto roku približne od polovice marca do fázy ružového púčika. Podobný účinok možno dosiahnuť aj predjarným postrekom. Ďalší postrek môže byť potrebný v lete s opakovaním o 14-21 dní. Dávkovanie je 0,18 l/ha na 200-2000 l/ha vody. Prípravky Gunner a Lambada použite maximálne 3-krát za vegetáciu. Neskoršími postrekmi proti voškám, ale najmä proti obaľovačovi jablčnému, zasiahneme s primeraným účinkom aj proti méram. Veľký význam majú prirodzení nepriatelia mér, ktorými sú dravé bzdochy, lienky, zlatoočky, ucholaky, mravce a pavúky. I keď nedokážu rýchlo zredukovať už premnožené méry, sú dôležitým regulátorom ich početnosti.
Keďže marhule stále nekvitnú, tak je možná ochrana proti monilióze kvetov a výhonkov kôstkovín, ktorá napáda najmä marhule, v menšej miere aj čerešne a višne. Vyhovuje jej vlhké počasie, najnebezpečnejší je dážď priamo do rozvinutých alebo odkvitajúcich kvetov, preto treba veľmi dôsledne sledovať počasie počas tejto fenofázy. Chemická ochrana kvetov a výhonkov sa zvyčajne vykonáva 2-krát, a to na začiatku kvitnutia a na konci kvitnutia. Ošetrenie sa odporúča iba na náchylných odrodách a za daždivého počasia. Z prípravkov sú na ošetrenie kôstkovín povolené AbilisUltra, Horizon 250 EW, Lynx, Ornament 250 EW, Q-Bucon a Tebu 250 (všetky s rovnakou účinnou látkou), ďalej Signum (aj MB), na broskyne Prolectus, na čerešne, višne, slivky, marhule a broskyne Luna Experience (aj na ochranu plodov) a na čerešne aj Switch 62,5 WG (aj na ochranu plodov) a Teldor 500 SC (aj MB, aj na ochranu plodov). Množstvo postrekovej tekutiny by malo byť vyššie, a to 1 000 litrov na hektár.
Zapoj sa do diskusie
Si prvý čo komentuje!