Piliarka slivková

Uplynulé teplé dni a aj očakávané ustálené počasie minimálne do štvrtka tohto týždňa umožnilo rýchly postup vegetácie.

Piliarka slivková

Piliarka slivková

Uvedené počasie prialo marhuliam, ktoré ako rýchlo vykvitli, tak rýchlo aj odkvitli a unikli väčšine zrážok. Takže predpoveď sa nakoniec nesplnila a ochrana proti monilióze nebola až tak nevyhnutná. Rovnako je tomu aj teraz po ich odkvitnutí, kedy ošetrenie proti monilióze kvetov a výhonkov kôstkovín nie je potrebné. Napriek tomu uvádzame povolené prípravky: na kôstkoviny Abilis Ultra, Horizon 250 EW, Lynx, Ornament 250 EW, Q-Bucon a Tebu 250 (všetky s rovnakou účinnou látkou), ďalej Signum, na broskyne Prolectus, na čerešne, višne, slivky a marhule Luna Experience (aj proti moníliovej hnilobe plodov) a na čerešne aj Switch 62,5 WG (aj na plody) a Teldor 500 SC (aj na plody).
Skorú, tzv. nepravú červivosť plodov sliviek spôsobujú piliarky. Najteplejšie oblasti, v ktorých niektoré skoršie kvitnúce slivkoviny (ringloty) už kvitnú až dokvitajú, upozorňujeme, že ochrana proti piliarkam spočíva v jednom dôkladnom postreku stromov ihneď po ich odkvitnutí, keď opadávajú posledné korunné lupienky kvetov (nie skôr, keď ešte lietajú včely!). Ošetrenie má význam iba v miestach pravidelných škôd. Na sledovanie rojenia a odchyt dospelých piliarok sa používajú Biele lepové doštičky a Stopset B, ktoré je potrebné vyvesiť do korún stromov približne 10 dní pred kvitnutím. Na chemickú ochranu sú povolené prípravky Decis EW 50, Decis Protech a Delta EW 50, ktoré sú povolené proti žravým a cicavým škodcom na všetkých ovocných drevinách.
Pripomíname vhodný čas na predjarný postrek proti prezimujúcim škodcom jadrovín, hlavne u jabloní. Dobrá účinnosť je pri teplotách aspoň 10oC, spoľahlivejšia nad 15oC. Ošetruje sa od pokročilého „myšieho uška“ do fázy ružového kvetného púčika. Špeciálne prípravky na predjarný postrek nie sú povolené, avšak pri vyšších teplotách a vo vyššom štádiu pučania možno použiť prípravky Bulldock 25 EC, Green Bull (s rovnakou účinnou látkou), Calypso 480 SC a pyretroidy s rovnakou účinnou látkou Karate zeon 5 CS, Ceon 5 CS, In-sek, Lambdol, Star Verso a Star zeon, ktoré sú autorizované proti kvetovke jabloňovej, prípadne húseniciam všeobecne.
Na hruškách pripomíname škodcu méru hruškovú, proti ktorej sú momentálne povolené 2 pyretoirdné prípravky s rovnakou účinnou látkou, a to Gunner a Lambada. Prvýkrát sa ošetruje v období kladenia vajíčok približne od polovice marca do fázy ružového púčika. Ďalší postrek môže byť potrebný v lete s opakovaním o 14-21 dní. Dávkovanie je 0,18 l/ha na 200-2000 l/ha vody. Prípravky Gunner a Lambada použite maximálne 3-krát za vegetáciu. Neskoršími postrekmi proti voškám, ale najmä proti obaľovačovi jablčnému, zasiahneme s primeraným účinkom aj proti méram. Veľký význam majú prirodzení nepriatelia mér, ktorými sú dravé bzdochy, lienky, zlatoočky, ucholaky, mravce a pavúky.

Zapoj sa do diskusie

Si prvý čo komentuje!

wpDiscuz