Americká múčnatka egreša, kvetovka jahodová a kučeravosť viniča.
Uplynulé dlhšie očakávané zrážky aspoň zmiernili hroziaci vlahový deficit. Na druhej strane napršalo do kvetov čerešní, višní, prípadne skorších slivkovín, čo môže viesť k napadnutiu moniliózou. Preto pre tieto druhy kôstkovín odporúčame čo najskôr po úplnom odkvitnutí vykonať preventívne ošetrenie proti tejto pomerne vážnej chorobe. Preto opätovne vymenujeme všetky povolené prípravky: na kôstkoviny Abilis Ultra, Horizon 250 EW, Lynx, Ornament 250 EW, Q-Bucon a Tebu 250 (všetky s rovnakou účinnou látkou), ďalej Signum, na broskyne Prolectus, na čerešne, višne, slivky a marhule Luna Experience (aj proti moníliovej hnilobe plodov) a na čerešne aj Switch 62,5 WG (aj na plody) a Teldor 500 SC (aj na plody).
U veľkopestovateľov, najmä v lokalitách s potvrdenými výskytmi spály jadrovín, odporúčame preventívny postrek v období od pučania do začiatku kvitnutia stromov prípravkami: pre jablone a hrušky Aliette 80 WG a Kuprikol 50. V období počas kvitnutia je povolený do jadrovín prípravok Blossom Protect. Pre pestovateľov s výskytom tejto karanténnej choroby je toto ošetrenie v podstate povinným preventívnym opatrením.
U viniča sa blíži termín ošetrovania proti kučeravosti tzv. postrekom na sucho. Chemická ochrana je potrebná výlučne iba v tých vinohradoch, kde v minulom roku roztoče spôsobili významnejšie škody, a kde nie je použitá biologická ochrana. V zdravých viniciach ošetrovať netreba! Taktiež treba podotknúť, že plstnatosť nemá žiadny hospodársky význam a kučeravosť je tak lokálny problém zväčša iba niekoľkých silne napadnutých krov, že ošetrovanie celej vinice je takmer vždy nepotrebné, ale sa treba zamerať iba na skutočne napadnuté kry. Jarný postrek je najúčinnejší počas slnečných dní pri teplote 12-15oC. V štádiu pučania (štádium tzv. včielky) možno použiť prípravky Kumulus WG, Síra 800 WG a Thiovit Jet, ktoré sa môžu použiť aj ihneď po vypučaní, avšak s nižšou koncentráciou. Bez ohľadu na vegetačné štádium je povolený prípravok Ortus 5 SC, ktorý možno používať aj počas vegetácie postrekom na list, čo je aj vlastne najbežnejší spôsob jeho aplikácie. Najvhodnejšia, najekonomickejšia, najistejšia a prírode najbližšia je ale biologická ochrana použitím dravého roztoča Typhlodromus pyri. I keď priame náklady na vykonanie tohto zásahu sú pomerne vysoké, pri dodržaní podmienok použitia, ale najmä pri správnom výbere ostatných prípravkov počas vegetácie proti hubovým chorobám či iným škodlivým organizmom sa dosiahne trvalá ochrana na celú životnosť vinohradu. Častou otázkou vinohradníkov je, či tento jarný postrek účinkuje aj proti múčnatke. Treba konštatovať, že oficiálna autorizácia nie je uvedená pri žiadnom prípravku a o vedľajšom účinku tiež nie sú na etiketách žiadne údaje. Avšak vzhľadom na to, že ide o sírnaté prípravky, je určitý predpoklad i keď nižšieho účinku proti múčnatke aj v tejto skorej fáze ošetrovania, najmä po miernej uplynulej zime, ktorá jej takmer vôbec neublížila.
Z drobného ovocia upozorňujeme na americkú múčnatku egreša.

Americká múčnatka na egrošoch
Významné pre jej obmedzenie sú preventívne opatrenia, napr. výber vzdušných lokalít, vhodný, skôr širší spon výsadby, vyrovnaná výživa, najmä neprehnojovanie dusíkom a správny rez zabezpečujúci vzdušnosť krov. Najdôležitejší je však výber odrody! Medzi odolné odrody patria napr. červenoplodé Rokula, Rolanda a Hinnonmaki Rod, bieloplodé Invikta a Rixanta, stredne odolné Strážov, Chryso a pod. Náchylné až veľmi náchylné sú napr. Bílý nádherný, Citrónový obří, Produkta, Roman, Šolcova naděje, Zlatá figa a pod. Silne ohrozené výsadby s pravidelnými výskytmi možno chemicky ošetriť pred kvitnutím prípravkom Discus. Maximálne sa ošetruje 4-krát, raz pred kvetom a 3-krát po odkvitnutí. Nakoľko je povolený iba jeden prípravok, počet ošetrení by nemal presiahnuť 4 za sezónu, pretože už pri 2-3 ošetreniach je riziko vzniku rezistencie. Preto trvalým riešením je iba výber odrody, pravidelné viacročné sústavné ošetrovanie takmer určite vyústi do vzniku rezistencie choroby voči používanému prípravku. V každom prípade treba dodržať hygienickú ochrannú dobu pred zberom plodov, ktorá je v tomto prípade 14 dní. Plody s viditeľnými príznakmi je najlepšie mechanicky odstrániť, ani chemický zásah už nezníži ich napadnutie.
Veľmi známym škodcom jahôd je kvetovka jahodová. Je to bežne rozšírený chrobák, ktorého larvy poškodzujú puky jahôd, malín, černíc, ruží a iných druhov rastlín. Škody na jahodách vidieť v čase pred kvitnutím, keď zrazu začnú vädnúť a usychať puky, ktorých stopka je zboku nahryznutá. Najviac ohrozované bývajú porasty jahôd v blízkosti lesov, parkov alebo väčších výsadieb listnatých stromov, kde škodca najlepšie prezimuje. Ochrana je potrebná iba pri každoročne sa opakujúcich významných škodách. Povolené sú prípravky Ceon 5 CS, Decis EW 50 (aj v malospotrebiteľskom balení), Decis Protech, Delta EW 50, In-Sek, Karate Zeon 5 CS (aj v malospotrebiteľskom balení), Lambdol, Star Verso a Star Zeon a len v malospotrebiteľskom balení Decis Al a Calypso Al. Aplikujú sa až pri zistení prvých chrobákov, najlepšie krátko pred kvitnutím, nie na rozkvitnuté jahody!
Zapoj sa do diskusie
Si prvý čo komentuje!